Spolek podporovatelů historie Buchlovic

Spolek podporovatelů historie Buchlovic

 

Nápad založit v Buchlovicích historický spolek se zrodil v hlavách několika nadšenců (pozdějších iniciátorů vzniku spolku) v souvislosti s přípravou výstavy ”Buchlovice v minulosti” v roce 1995. Během léta tohoto roku byly postupně vypracovány stanovy, které byly 23. října 1995 schváleny civilně správním úsekem Ministerstva vnitra České republiky.

Předmětem činnosti spolku je zejména výzkum, studium, dokumentace a popularizace poznatků o dějinách obce Buchlovic a jejího nejbližšího okolí od nejstaršího pravěku po současnost. Členem Spolku se může stát každý občan ČR starší patnácti let, který se hodlá zabývat činností, jež je předmětem činnosti Spolku. Členem Spolku se samozřejmě může stát i cizí státní příslušník. Zájemci o členství ve Spolku si u kteréhokoliv člena správní rady mohou vyzvednout přihlášku, kterou mu po vyplnění odevzdají. O nabytí členství pak rozhoduje správní rada na svém zasedání.

 

Jednou z nejvýznamnějších aktivit Spolku je činnost výstavní. Bylo již řečeno, že Spolek podporovatelů historie Buchlovic vznikl v souvislosti s přípravou výstavy ”Buchlovice v minulosti” v roce 1995. Bezprostředním podnětem k uspořádání výstavy byla skutečnost, že na rok 1995 připadalo 190. výročí povýšení Buchlovic na městys císařem Františkem I. Není bez zajímavosti, že vernisáž této výstavy se uskutečnila ve výroční den vydání povyšovací listiny, 20. května 1995. Na instalaci výstavy se podíleli všichni pozdější iniciátoři vzniku Spolku a jeho ustavující členové, jmenovitě Josef Gerža, Jaroslav Hruška, Vlastimil Kořínek, Cyril Lukeštík, Kamil Maděra, Jiří Novotný a Bořek Žižlavský. V expozici výstavy, která byla umístěna do výstavních prostor buchlovického zámku ve Štítě, byly použity archivní materiály z majetku členů Spolku a také materiály zapůjčené, a to nejen buchlovickými občany. Výstava vzbudila velký ohlas nejen mezi občany Buchlovic, ale i mezi návštěvníky buchlovického parku z blízkého i vzdáleného okolí.

Další výstavu uspořádal Spolek v roce 1996. Tentokrát se jednalo o výstavu ”Arnošt Hrabal 1886 - 1996”, která byla připravena ke 110. výročí narození významného buchlovického rodáka, kněze a grafika P. Arnošta Hrabala. Spolek výstavu uspořádal ve spolupráci s Obecním úřadem Buchlovice, Památkovou správou Buchlovice a Slováckým muzeem Uh.Hradiště. Expozice výstavy byla umístěna do prostor bývalé konírny, později obřadní síně, nyní výstavního a tanečního sálu ve Štítě. Vystaveny zde byly umělcovy práce zapůjčené jednak Slováckým muzeem a jednak z majetku mnoha buchlovických a dalších občanů. Vernisáž výstavy, které se zúčastnil opravdu úctyhodný počet lidí, proběhla v pátek 31. května 1996. Výstava byla otevřena do konce sezóny a opět měla velký ohlas i v tisku.

V roce 1997 se Spolek podílel na instalaci výstavy ”Už máte vypálené?”. Zde se jednalo o putovní expozici ”černých a zabavených” pálenic. Členové Spolku pro tuto výstavu realizovali tzv. ”buchlovský koutek”, v němž si návštěvníci mohli prohlédnout fotografie bývalých buchlovických hospod, viněty z Reichovy palírny, sklo vyráběné na buchlovském panství atd. Vernisáž výstavy se uskutečnila 21. března 1997 opět ve výstavních prostorách ve Štítě.

Další uskutečněnou výstavní aktivitou Spolku byla realizace výstavy ”Hrad Buchlov v proměnách času”. Zde se jedná o ryze spolkovou akci, neboť na přípravě expozice se podíleli pouze členové Spolku za finančního přispění Památkové správy Buchlovice. Výstava je umístěna v tzv. ”vstupní místnosti” na druhém nádvoří hradu Buchlova. Jedná se o dlouhodobou naučnou expozici, která představuje hrad Buchlov a jeho okolí od pravěku po současnost. Návštěvníci si mohou prohlédnout např. archeologické nálezy z okolí hradu, různé předměty z depozitářů hradu, staré publikace, pohlednice a mnoho jiných zajímavých exponátů.  V letech 2000 – 2001 byla realizována na ochozech kaple sv. Barbory stálá výstava o životě a díle grafika a kněze Arnošta Hrabala a o historii samotné kaple a vrchu Modly.

 

Další činnost Spolku se uskutečňuje ve smyslu stanov. Členové Spolku vyhledávají a shromažďují materiály a informace o minulosti naší obce, provádějí také ve spolupráci s profesionálními archeology povrchové průzkumy pravěkých nalezišť, kterých je v buchlovickém okolí hned několik. Podařilo se například nalézt doposud neznámé sídliště z mladší doby kamenné a dvě paleolitické stanice. Významným spolkovým počinem je provedení první etapy průzkumu někdejší staré českobratrské krypty pod kostelem sv. Alžběty v Buchlovicích, který pokračoval venkovními sondami na podzim roku 2001.

V letech 1995 a 2000 Spolek uspořádal zájezdy na vzpomínkové akce pořádané u příležitosti  výročí Bitvy tří císařů u Slavkova. V roce 1996 se členové Spolku významně podíleli na vytvoření nového buchlovického znaku a praporu (autorem buchlovického znaku je Mgr. Jiří Novotný). Během jarních měsíců roku 1997 provedli členové Spolku soupis knih a písemností na buchlovické faře.

Na podzim 1997 vydal Spolek u příležitosti 1600. výročí smrti patrona buchlovického kostela sv. Martina pohlednici s vyobrazením tamního oltářního obrazu od akademického malíře Karla Žádníka a v roce 1999 pohlednici kaple sv. Barbory na Modle.

Jinou velmi významnou aktivitou, jíž se členové Spolku zabývají, je činnost publikační. Členové Spolku se podíleli na vydání několika publikací (Jan Sedlák: Buchlov a Buchlovice, souborný projekt: Slovácký svět, Alois Jašek: Zkazky hradu Buchlova, Jiří Novotný: Kaple sv.Barbory na Modle, Vlastimil Kořínek: 120 let SDH Buchlovice, Arnošt Hrabal: Kniha mého osudu, Bořek Žižlavský: Povídání o křížích, sochách a božích mukách v Buchlovicích, Michal Baščan: Moravany od pravěku k Berchtoldům, Vincenc Prasek, Michal Baščan, Bořek Žižlavský: Po stopách buchlovského mordu, Bořek Žižlavský: Putování po starých hospodách v Buchlovicích a okolí. Své poznatky o buchlovských dějinách členové Spolku uveřejňují v Buchlovském zpravodaji, Zpravodaji města Uh. Hradiště, Slováckých novinách, v Dobrém dnu s kurýrem, Zpravodaji České archeologické společnosti, v regionálních časopisech Malovaný kraj a ZVUK, v tiskovinách Historické společnosti Starý Velehrad (zpravodaj Veligrad a Sborník velehradský) a v Bulletinu Asociace 8. historického pluku atd.

Spolek podporovatelů historie Buchlovic má rozsáhlé plány do blízké i vzdálené budoucnosti. Hlavním cílem činnosti Spolku by mělo být sepsání a vydání podrobných buchlovských dějin. Toto však ještě nějakou dobu potrvá, neboť materiálů, které se dějin Buchlova a Buchlovic týkají, je nepřeberné množství. Spolek má však i mnohem bližší cíle. Chce vybudovat spolkový archiv a pořádat výlety po stopách buchlovských dějin, jak konečně činí již delší dobu. Namátkou můžeme vzpomenout například pěší i automobilové výlety v roce 2000 - do Moravan a na Cimburk. V roce 2001 pak výlety na Holý kopec, na Modrou, Králův stůl a Bunč, do Střílek, několikadenní výlet do Boskovic, Lysic a Pernštejn, dále do Znojma a rakouského Hardeggu či opět na Cimburk a Hroby.

Významnou spolkovou událostí roku 2001 byl křest knihy Po stopách buchlovského mordu, který se uskutečnil v červnu v místech někdejší vraždy majitele buchlovského panství, Jindřicha ze Zástřizl, u Kamenného kříže v údolí Dlouhé řeky za Smraďavkou. Zúčastnilo se ho na sto pozvaných členů a příznivců spolku. O akci informovala regionální i celostátní periodika.

Naši uživatelé

Zde je vhodné popsat, kdo jsou Vaši cíloví uživatelé a proč je právě tento projekt pro ně důležitý. Důležité je Vaše návštěvníky také motivovat, aby se na tyto stránky pravidelně vraceli.

Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.

Vyhledávání

Kontakt